streda 25. februára 2015

Vozidlá prevážajúce odpad musia byť špeciálne označené

Podľa vyhlášky č. 9/2015 Z.z., ktorou bola novelizovaná vyhláška č. 464/2009 Z.z. o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, bolo stanovené povinné označenie pre vozidlá prevážajúce odpad.

Motorové vozidlá prepravujúce odpad musia byť označené vpredu a vzadu na vozidle kolmo k pozdĺžnej rovine dvoma pravouhlými reflexnými bielymi výstražnými tabuľkami z materiálu so spätným odrazom triedy 2, so šírkou 400 mm a výškou minimálne 300 mm s čiernym písmenom „A" s výškou písmena 200 mm a hrúbkou 20 mm na bielom reflexnom podklade, ako je to zobrazené na obrázku.

 A .      

V prípade jazdných súprav musí byť zadná tabuľka umiestnená na zadnej strane prípojného vozidla. Toto označenie musí byť dobre viditeľné pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Odpad je definovaný európskym predpisom, ktorým je nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006 zo 14. júna 2006 o preprave odpadu v platnom znení. Toto označenie je jednotné označenie, ktoré majú zavedené niektoré členské štáty ako Česká republika, Nemecko, Rakúsko a podobne.


Vyhláška stanovuje, že spomínaným označením má byť vozidlo označené iba v prípade vykonávania prepravy odpadu a nezáleží pritom, či ide o vnútroštátnu prepravu odpadu, alebo medzinárodnú prepravu odpadu (akákoľvek preprava odpadu). Pokiaľ preprava odpadu nie je vykonávaná, tak toto označenie na vozidle nemôže byť. Z tohto dôvodu odporúčame dopravcom, ktorí vykonávajú prepravu odpadu, aby si svoje vozidlá označili sklápateľnou (skladacou) tabuľkou s čiernym písmenom „A". 
br />

pondelok 23. februára 2015

Francúzi zavádzajú minimálnu mzdu pre zahraničných vodičov kamiónov

Podľa informácií z CLECAT Francúzi po vzore Nemcov zavádzajú minimálnu mzdu pre zahraničných vodičov kamiónov. Nový zákon schválený Francúzskym parlamentom 17. Februára 2015 zavádzajúci minimálnu mzdu pre vodičov zahraničných kamiónov nadobudne účinnosť koncom tohto roku. Minimálna mzda sa bude týkať všetkých prepráv z a do Francúzska, ako aj všetkých kabotážnych prepráv vo Francúzsku.



Tento zákon bol prijatý na základe požiadaviek združení reprezentujúcich francúzskych dopravcov, ktorí žiadali štátne inštitúcie, aby zakročili proti narušeniu ich konkurencieschopnosti v sektore dopravy, ku ktorému došlo po tom, čo na trh prenikli nízko nákladoví operátori z východnej Európy s dumpingovými mzdami. Francúzsky dopravcovia chcú taktiež nanovo definovať kabotážne prepravy na úrovni EU.

Zdroj: http://www.lloydsloadinglist.com/freight-directory/news/France-imposes-minimum-wage-on-foreign-truck-drivers/61752.htm#.VOs0dXyG954


br />

piatok 20. februára 2015

Belgičania prechádzajú na elektronický výber mýtnych poplatkov v roku 2016

Podľa najnovších informácií z Belgicka, bude inovovaný mýtny systém v  Belgicku zo súčasného systému časových známok na elektronický satelitný systém založený podobne ako u nás na palubných jednotkách OBU.



Tento nový systém bude povinný pre všetky nákladné vozidlá nad 3,5 t celkovej hmotnosti a bude platiť rovnako pre domácich aj zahraničných dopravcov. Výška sadzieb za jednotlivé úseky bude závisieť od kategórie a dĺžky prejdeného úseku, celkovej povolenej hmotnosti a emisnej kategórie vozidla. Palubné jednotky OBU si bude možné zakúpiť a registrovať na viacerých servisných miestach v Belgicku aj v susedných štátoch alebo aj cez internet. Satelitný systém má byť spustený do ostrej prevádzky od 1.1.2016.

Viac informácií nájdete na internetovej stránke prevádzkovateľ satelitného systému Viapass


br />

piatok 6. februára 2015

Dopravcovia chcete ušetriť na cestnej dani? Preregistrujte si autá do iného štátu mimo Slovenska

Dopravcovia, ak chcete ušetriť na cestnej dani, vytvorte si dcérsku spoločnosť napríklad v Česku a preregistrujete si svoje vozidlá na svoju dcérsku spoločnosť. Pri desiatich vozidlách tak ušetríte 5000 EUR a keď si ku tomu pripočítate lacnejšiu naftu, neplatenie daňovej licencie tak sa Vám to určite vyplatí. Môžete svoje autá preregistrovať aj do Poľska a tam ušetríte ešte viac alebo do Maďarska, kde sa cestná daň po zavedení mýta neplatí vôbec.

Keď tak urobí väčšina dopravcov, tak potom sa snáď naši politici zobudia a prestanú prenášať výdavky za predražené tendre na slovenských dopravcov.
br />