piatok 22. novembra 2013

Colná problematika v medzinárodnej nákladnej doprave

Colná problematika v medzinárodnej nákladnej doprave zahŕňa také dohovory ako sú Dohovor o používaní karnetov TIR,  Dohovor o používaní ATA karnetov, Dohovor o spoločnom tranzitnom režime, ako aj nariadenia EÚ týkajúce sa colnej problematiky v rámci colnej únie.

Colná problematika je téma, ktorá nie je práve moja najobľúbenejšia, je však súčasťou prepravných procesov a preto ju nemôžme vynechať. Občas sa tak zamyslím nad tým, že na čo je to vlastne dobré? Prečo si ľudia takto komplikujú život? Keď vytvárajú prekážky v obchodovaní formou rôznych ciel, poplatkov, dovozných a vývozných kvót a licencií. Neviem či sa niekedy niekto pokúšal spočítať, koľko nás to všetko stojí, toto vymýšľanie, realizácia, kontrola a vyhodnocovanie všetkých colných procesov a aké sú príjmy z týchto procesov na celej zemeguli. Možno, že by sme zistili, že keby sa toto všetko zrušilo, všetci by sme boli v jednej colnej únii, tak by sa možno aj ušetrilo. Viem že to znie ako čistá utópia, táto planéta bez colníkov, ale tá predstava je celkom krásna.

Vráťme sa však naspäť k súčasnej realite, ktorá je taká, že každý štát alebo zoskupenie štátov si vytvára pravidlá a inštitúcie na reguláciu obchodu s inými štátmi či zoskupeniami štátov tvoriacich colnú úniu. Čo je účelom týchto pravidiel z môjho pohľadu, ktorý nemusí byť úplný a celkom presný? Tých účelov môže byť viacej. Ten asi najdôležitejší je regulovať obchod, niekedy podporovať inokedy obmedzovať až zastavovať. Dôvody na to môžu byť ekonomické, hospodárske alebo politické inak povedané aj ako príjem štátneho rozpočtu, ochrana alebo podpora domácich výrobcov a bojkot politického zriadenia v tej ktorej krajine, s ktorým iná krajina nesúhlasí.  Niekedy to môžu byť aj odvetné opatrenia reagujúce na pravidlá zavedené druhou stranou. Inokedy sú pravidlá zamerané na kvalitu produktov a bezpečnosť spotrebiteľov, najmä ak sú ohrozené životy alebo zdravie ľudí.

Tieto pravidlá sú v rámci Európskej Únie, ktorej sme súčasťou, kodifikované v nariadeniach EÚ č. 2913/1992 a č. 450/2008 o Colnom Kódexe, v našom právnom systéme implementované v Colnom zákone č. 199/2004, v ratifikovaných colných dohovoroch alebo colnom sadzobníku,  ktorý sa každoročne aktualizuje. V colnom sadzobníku sa dajú nájsť jednotlivé druhy tovarov podľa názvu, alebo presnejšie podľa číselného kódu nomenklatúry nazývaného tiež HS kód. Na portáli Finančného riaditeľstva v sekcii TARIC ( http://www.colnasprava.sk/wps/portal/!ut/p/.cmd/ces/.exp/7_0_O9/.miid/null/.exps/false/.def/false/.scr/Home/_s.7_0_A/7_0_OA/_th/J_0_9D/_s.7_0_A/7_0_OA/_me/7_0_M6-7_0_O9-7_0_35-7_0_M1-7_0_A#7_0_O9) môžeme po zadaní HS kódu tovaru zistiť, aké clá, kvóty, opatrenia a nariadenia sa vzťahujú na dovoz alebo vývoz daného tovaru. 

Z praktických skúseností zasielateľská firma rieši colnú problematiku v dvoch úrovniach. Jedna úroveň je pri komplexnom zabezpečovaní prepravy tzv. "door to door", podľa dodacích pravidiel Incoterms EXW alebo DDP, kedy je potrebné zabezpečiť aj colno-deklaračné služby pri exporte alebo importe tovaru mimo EÚ.
Druhá úroveň, pri prekračovaní hraníc mimo EU pri cestnej / železničnej doprave, pri pozemnej preprave tovaru z letiska alebo na letisko, v rámci leteckej dopravy a pri vnútrozemskej preprave tovaru z/do námorného prístavu v rámci námornej kombinovanej dopravy tovaru. Aby tovar mohol prekročiť hranice štátu, colnej únie, uzavretého colného priestoru na letisku alebo v prístave, musí prebehnúť colné konanie na základe colnej deklarácie predloženej deklarantom, kde sa prepravovaný tovar navrhuje prepustiť do jedného z colných režimov. Najčastejším režimom, s ktorým sa stretávame, je režim tranzit, ale môžu byť použité aj iné colné režimy ako napríklad aktívny alebo pasívny zušľachťovací styk, dočasný dovoz/vývoz na základe ATA karnetu alebo tovar môže byť prepustený do voľného obehu, po vypočítaní a vymeraní colného dlhu podľa platného colného sadzobníka.

Tovar podlieha colnej kontrole tak pri tranzite ako aj pri dovoze alebo vývoze tovaru mimo EU.
V praxi to prebieha rôzne podľa konkrétnych podmienok. Môže to prebiehať nasledovne: Menšia zásielka 1-2 palety alebo pár kartónov môže byť colne odbavená ešte pred začatím samotnej prepravy, väčšie zásielky sa buď nakladajú za prítomnosti colného úradníka, alebo je kontrola urobená po nakládke,  pred tým deklarant doručí na príslušný colný úrad JCD a potrebnú dokumentáciu, na čo colný úrad potvrdí JCD a vydá rozhodnutie spolu s výmerom na colný dlh. Dopravca po naložení tovaru ide priamo na miesto určenia cez určený hraničný prechod - výstupný bod z EÚ, kde je povinný tovar prihlásiť a spolu s dokladmi predložiť na colnú kontrolu. Potom môže pokračovať na príslušný colný úrad určenia príjemcu tovaru mimo EÚ a po vyclení tovaru môže byť tovar vyložený. Celý tranzit sa môže realizovať na základe jedného tranzitného colného dokumentu T1, pokiaľ sú obe krajiny odosielateľa aj príjemcu tovaru signatármi Dohovoru o spoločnom tranzitnom režime a Dohovoru o zjednodušení colných formalít. Pokiaľ tomu tak nie je, tak preprava sa realizuje tak, že tovar až po hranicu ide na jeden colný dokument napríklad EX1, kde sa jeho platnosť končí a musí byť na hraniciach vystavený nový tranzitný dokument z hraníc do colnice určenia alebo na druhý hraničný prechod, pokiaľ je tovar určený do tretieho štátu. Tranzitný dokument spravidla vystavujú hraničné colno-deklaračné špedície, ktoré sú zároveň aj ručiteľmi pre miestne colné orgány (za odplatu nazývanú tiež colný poplatok, ktorý je buď hradený odosielateľom alebo príjemcom, alebo ho musí zaplatiť dopravca a potom to preúčtuje na objednávateľ prepravy).

Schválený hospodársky subjekt (AEO) je firma, ktorá môže po splnení určitých podmienok a pridelení štatútu AEO robiť všetky operácie bez prítomnosti colných úradníkov a deklarant doručí na príslušný colný úrad JCD a potrebnú dokumentáciu, ďalej to prebieha rovnako.

Režim tranzitu môže prebiehať aj na základe Dohovoru o použití karnetov TIR medzi štátmi, ktoré sú signatármi tohto dohovoru. Karnet TIR nahrádza v tomto prípade všetky colné tranzitné dokumenty. Karnety TIR si rozoberieme podrobnejšie neskôr. Udalosti v Ruskej Federácii a problémy s využívaním karneto TIR som už popísal vo svojom nedávnom príspevku.


 Pokračovanie na budúce ...

piatok 8. novembra 2013

Dodacie doložky Incoterms 2010 - zjednodušenie kúpno-predajných zmlúv v medzinárodnom obchode.

Dodacie doložky Incoterms - novšie nazývané/prekladané ako Pravidlá Incoterms v sebe zahrňujú a popisujú hlavne tieto oblasti v kúpno predajných vzťahoch: kto má aké úlohy, kto znáša rizká a náklady spojené s prepravou tovaru od predávajúceho ku kupujúcemu. Toto všetko sa dá vyjadriť jednoducho a pomerne presne a jednoznačne iba 3 písmenami abecedy. Čo je z môjho pohľadu úžasné. Samozrejme obidve zúčastnené strany musia mať jasno v tom, čo tie tri písmenká v sebe obsahujú, ako aj to že nie sú úplnou kúpno-predajnou zmluvou.

Prvé pravidlá Incoterms boli formulované už v roku 1921 Medzinárodnou obchodnou komorou a do života boli uvedené v roku 1936. Aby sa prispôsobili novým podmienkam a technickým možnostiam v medzinárodnom obchode, boli šesť krát upravované. Posledné úpravy sa robili v desaťročných intervaloch a tá na teraz posledná úprava bola urobená v roku 2010. Na tomto mieste pokladám za potrebné podotknúť, že v kúpno-predajnej zmluve musí byť uvedený aj rok vydania Incoterms, podľa ktorého je zmluva dohodnutá, lebo aj malé zmeny v pravidlách Incoterms by mohli spôsobiť veľké problémy pri samotnej realizácii dodania tovaru.

Poďme si aspoň v stručnosti priblížiť 11 pravidiel Incoterms z roku 2010. Informácie do tohoto príspevku som čerpal zo slovenského prekladu Incoterms 2010 vydaného Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou, ako aj z anglického znenia Incoterms 2010. Tých 11 pravidiel môže byť rozdelených do dvoch skupín. Jedna skupina sú pravidlá platné pre všetky druhy tovarov a druhá skupina sú pravidlá platné len v námornej alebo riečnej preprave tovarov

Pravidlá platné pre všetky druhy prepráv:
EXW - znamená zo závodu.
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a dať tovar k dispozícii na rampu alebo na miesto vo svojom závode, odkiaľ si ho kupujúci môže vyzdvihnúť v dohodnutom termíne
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť vývozné a dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť naloženie, prepravu a poistenie tovaru v dohodnutom termíne, od vyzdvihnutia tovaru znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru tak na vývoze ako aj dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening. V praxi sa veľa krát stáva, že predávajúci naloží tovar na dopravný proestriedok, aj keď to nieje jeho povinnosťou.

FCA - vyplatené dopravcovi
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a naložiť tovar prvému dopravcovi na dohodnutom mieste vo svojom závode, odkiaľ si ho kupujúci môže odviezť v dohodnutom termíne, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť prepravu a poistenie tovaru v dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

CPT - preprava platená do
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar na dohodnuté miesto, vyložiť tovar a odovzdať dopravcovi mimo svojho závodu (napríklad na letisko alebo do prístavu), odkiaľ si ho kupujúci môže odviezť v dohodnutom termíne, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi znáša všetky náklady okrem poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť naloženie, prepravu a poistenie tovaru z dohodnutého miesta v dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru dopravcom znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

CIP - preprava a poistenie platené do
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar na dohodnuté miesto, vyložiť tovar a odovzdať dopravcovi mimo svojho závodu (napríklad na letisko alebo do prístavu), odkiaľ si ho kupujúci môže odviezť v dohodnutom termíne, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi znáša všetky náklady vrátane poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť naloženie, prepravu a poistenie tovaru z dohodnutého miesta v dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru dopravcom znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

DAT - s dodaním na terminál
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar na dohodnutý terminál, vyložiť tovar a odovzdať kupujúcemu alebo ďalšiemu dopravcovi na určenom terminály (napríklad na letisko určenia alebo do prístavu určenia), odkiaľ si ho kupujúci môže odviezť v dohodnutom termíne, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi znáša všetky náklady okrem poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť naloženie, prepravu a poistenie tovaru z dohodnutého terminálu v dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru dopravcom znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

DAP - s dodaním na miesto
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar na určené miesto,odovzdať kupujúcemu, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru príjemcovi znáša všetky náklady okrem poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť  vyloženie tovaru  dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

DDP – s dodaním clo platené
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar na určené miesto,odovzdať kupujúcemu, vybaviť dovozné a vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi znáša všetky náklady okrem poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze aj dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.
            Povinnosťou kupujúceho je, zabezpečiť  vyloženie tovaru  dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru znáša všetky náklady a riziká.
Pravidlo DDP znamená maximum povinnosti pre predávajúceho, je to pravý opak pravidla EXW. V praxi som sa stretol pri použití pravidla DDP, že bolo zmluvne dohodnuté, že DPH išla na účet kupujúceho.

Pravidlá platné pre námornú a vnútrozemskú vodnú dopravu (Loďou):
FAS - vyplatené k boku lode
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar na dohodnutý terminál v prístave k boku lode, vyložiť tovar a odovzdať lodiarovi do prístavu, kde je naložený na loď v dohodnutom termíne, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi znáša všetky náklady okrem poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť naloženie na loď, prepravu a poistenie tovaru z dohodnutého prístavu v dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru lodiarom znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

FOB – vyplatené na palubu
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar až na palubu dohodnutej lode v určenom prístave, vyložiť tovar v prístave a naložiť na loď v dohodnutom termíne, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi znáša všetky náklady okrem poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť námornú prepravu a poistenie tovaru z dohodnutého prístavu v dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru lodiarom na palube lode znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

CFR – náklady a prepravné
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar až na palubu dohodnutej lode v určenom prístave, vyložiť tovar v prístave a naložiť na loď v dohodnutom termíne a zabezpečiť a zaplatiť námornú prepravu do prístavu určenia a zabezpečiť vyloženie tovaru z lode, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi znáša všetky náklady okrem poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, poistenie tovaru z dohodnutého prístavu, naloženie tovaru v prístave v dohodnutom termíne na auto alebo vlak a prepravu z prístavu na miesto vykládky, od prevzatia tovaru lodiarom na palube lode znáša všetky riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

CIF – náklady poistenie a prepravné
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia, vybaviť poistenie tovaru a prepraviť tovar až na palubu dohodnutej lode v určenom prístave, vyložiť tovar v prístave a naložiť na loď v dohodnutom termíne a zabezpečiť a zaplatiť námornú prepravu do prístavu určenia a zabezpečiť vyloženie tovaru z lode, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi alebo kupujúcemu v prístave určenia znáša všetky náklady vrátane poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, naloženie tovaru v prístave v dohodnutom termíne na auto alebo vlak a prepravu z prístavu na miesto vykládky, od prevzatia tovaru dopravcom/ kupujúcim v prístave určenia znáša všetky riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

Iba v dvoch prípadoch musí zabezpečiť poistenie predávajúci pri CIP a CIF, toto poistenie je uzatvárané na minimálne krytie, pokiaľ to v zmluve nie je dohodnuté inak. Odporúča sa kupujúcemu zaplatiť si pripoistenie, ak chce mať pokrytú celú hodnotu tovaru, taktiež je odporúčané aj pri ostatných pravidlách, aby si kupujúci zabezpečil poistenie tovaru.

Nové pravidlá DAT a DAP nahradili pôvodné pravidlá DAF, DES, DEQ a DDU z Incoterms 2000

Pri cestnej preprave tovarov sa stretávame najčastejšie s pravidlami EXW, FCA, DAP a DDP
Pri leteckej preprave sa okrem vyššie spomínaných stretávame aj CPT alebo CIF
Pri námornej preprave sa okrem vyššie spomínaných stretávame aj s pravidlom FOB.

Na záver ešte malé odporúčanie. Do kúpno-predajných zmlúv je potrebné uviesť okrem miesta určenia aj rok vydania Incoterms podľa ktorých sa riadime, lebo niektoré pravidlá boli v jednotlivých revíziách upravované a mohlo by dôjsť k nedorozumeniu. Príklad zápisu: Dodanie FOB Hamburg Incoterms 2010.

Možno sa pýtate: Aký to má význam pre dopravcov alebo zasielateľov, keď to rieši vzťahy medzi kupujúcim a predávajúcim? Odpoveď je veľmi jednoduchá a praktická. Musíme vedieť, komu máme čo účtovať a za akú službu. Veľa krát sa nám totiž stalo, že sme zabezpečovali prepravu „door to door“ s tým, že časť nákladov sme účtovali predávajúcemu a druhú časť kupujúcemu. Dohodnuté pravidlo Incoterms nám to pomohlo rozčleniť.


Inak ak by ste potrebovali sa s týmito pravidlami oboznámiť podrobnejšie, dostanete to kúpiť možno v niektorých kníhkupectvách alebo určite v hociktorej kancelárii Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.

utorok 5. novembra 2013

Dohoda ATP – aby sa skaziteľné potraviny počas prepravy neskazili. Dohoda o medzinárodných prepravách skaziteľných potravín a o špecializovaných prostriedkoch určených na tieto prepravy.

Je celá rada produktov najmä z odvetvia poľnohospodárstva a spracovateľského potravinárskeho priemyslu, ktorá pre zachovanie svojich vlastností vyžaduje rýchly a odborný presun ku spotrebiteľovi. Jedná sa o produkty organického pôvodu, v ktorých prebiehajú zákonité biologické rozkladné procesy, ktoré sa nedajú zastaviť, dajú sa len za určitých podmienok spomaliť. Zásadným faktorom (okrem času), ktorý vplýva na trvanlivosť väčšiny produktov je najmä teplota pri akej sa produkty skladujú a prepravujú.

Dohoda ATP rieši problematiku prepravy práve takýchto produktov - skaziteľných potravín, ako aj technického vybavenia špecializovaných dopravných prostriedkov slúžiacich na vykonávanie takýchto prepráv. Dohoda ATP bola dohodnutá a podpísaná v Ženeve ešte v roku 1970. Naša krajina vtedy ešte ako súčasť Československa pristúpila k tejto dohode v roku 1983. Vzhľadom k tomu, že táto dohoda je otvorená, bolo v nej urobených viacero úprav a dodatkov formou príloh.

Aby si potraviny udržali svoju čerstvosť a svoje vlastnosti, musia sa skladovať a prepravovať pri určitých a pre jednotlivé druhy potravín špecifický teplotách, ktoré sú v hlboko zmrazenom stave alebo v zmrazenom stave alebo naopak v nezmrazenom stave, sú len chladené na určitú požadovanú teplotu. Sú tiež určité produkty, ktoré by pri teplotách pod bodom mrazu mohli byť znehodnotené, takže sa musia prepravovať vo vyhrievaných dopravných prostriedkoch najmä v zimných mesiacoch.

Zmrazené a hlboko zmrazené potraviny sa prepravujú pri teplotách od – 10°C (napríklad mäso) do – 20°C (smotanové krémy alebo koncentrované ovocné šťavy)

Chladené nezmrazené potraviny sa prepravujú a skladujú pri teplotách od + 3°C (napríklad vnútornosti) do + 7°C (mäso)

Potraviny, ktoré by mohli byť mrazom poškodené a preto sa v zimných mesiacoch musia prepravovať vo vyhrievaných dopravných prostriedkoch zabezpečujúcich teplotu nad + 5°C (napríklad banány alebo zemiaky)

Druhy dopravných prostriedkov používaných na prepravu podľa dohody ATP sú nasledovné:
- Izotermický – dopravný prostriedok s izolovanými stenami bez agregátu, len spomaľuje výmenu tepla ale nie je schopný aktívne regulovať vnútornú teplotu
- Chladený - dopravný prostriedok s izolovanými stenami s agregátom, ktorý je schopný aktívne regulovať vnútornú teplotu od 0°C do + 7°C
- Chladiaci a mraziaci - dopravný prostriedok s izolovanými stenami s agregátom, ktorý je schopný aktívne regulovať vnútornú teplotu od + 7°C do -20°C
- Vyhrievací - dopravný prostriedok s izolovanými stenami s agregátom, ktorý je schopný aktívne regulovať vnútornú teplotu od 0°C do + 15°C
Tieto druhy sú ešte rozdelené do 4 tried podľa hrúbky a účinnosti izolácie meranej koeficientom priestupnosti tepla medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Agregáty slúžiace na chladenie, mrazenie alebo vykurovanie ložnej plochy sú väčšinou samostatné a fungujú na naftu.

Vhodnosť výberu dopravného prostriedku sa musí posúdiť s ohľadom na ročné obdobie a očakávané teplotné pomery počas celého trvania prepravy. Taktiež musí byť zabezpečené, aby nedošlo ku poškodeniu tovaru počas nakládky alebo vykládky tovaru. Dopravca musí byť schopný preukázať, že počas celej prepravy bola teplota regulovaná na požadovanej úrovni. Na tento účel mu slúži termograf, ktorý zaznamenáva priebeh teploty na ložnej ploche počas celej prepravy. Zákazník väčšinou požadoval doložiť záznam z termografu ku fakturácii za prepravu.

Každé vozidlo, ktoré má byť použité na prepravu skaziteľných potravín musí byť označené certifikačným štítkom s predpísanými údajmi. Dohoda ATP sa vzťahuje tak na cestnú, ako aj na železničnú a námornú dopravu do 150 km. Dohoda ATP sa nevzťahuje na prepravu iného tovaru ako sú skaziteľné potraviny. V praxi sme využívali aj na prepravu farieb, ktoré nesmeli v zime zmrznúť alebo na prepravu drahej elektroniky kde takéto dopravné prostriedky poskytli lepšiu ochranu tovaru ako klasické plachtové návesy aj keď z úplne iného dôvodu.

Medzi dôležité výnimky pri preprave rýchlo-skaziteľných potravín, patrí to že sa na prepravy podľa dohovoru ATP nevzťahuje zákaz jázd počas sviatkov alebo víkendov. Je to v záujme čo najrýchlejšieho dodania produktov spotrebiteľovi. Ostatné nákladné autá nad 7,5 t celkovej hmotnosti majú v tom čase zákaz jazdy.

Transfrigoroute International je organizácia združujúca dopravcov, prepravcov, výrobcov dopravných chladiarenských prostriedkov a iné organizácie podieľajúce sa na takýchto prepravách.