štvrtok 31. októbra 2013

Dohoda ADR - bezpečné zaobchádzanie s nebezpečným tovarom prepravovaným cestnými dopravnými prostriedkami - kamiónmi.
Európska dohoda o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí (Dohoda ADR)

Táto tematika je mi veľmi blízka, lebo chémia bola jedným z mojich obľúbených predmetov na škole a preto vždy rád zasvecujem do tejto problematiky svojich podriadených a ľudí, čo o chémii toho veľa nevedia. Bohužiaľ chemikálie viac alebo menej nebezpečné sú súčasťou nášho každodenného života a aj nevyhnutnou súčasťou niektorých výrobných procesov. Aj tieto nebezpečné látky sa tak ako každý iný tovar produkujú na inom mieste ako sa potom spotrebovávajú a preto tiež musia byť na miesto určenia nejakým spôsobom prepravené. Na to aby počas prepravy neboli ohrození ľudia alebo majetok boli dohodnuté a spísané určité pravidlá, známe pod skratkou Dohoda ADR.

Prvé znenie takejto medzinárodnej dohody bolo podpísané už v roku 1957. Slovensko ako súčasť bývalého Československa pristúpilo ku tejto dohode až v roku 1986 a v roku 1996 sa začala Dohoda ADR uplatňovať aj pri vnútroštátnej preprave nebezpečných tovarov po ceste. Táto dohoda býva pravidelne revidovaná a posledná úprava začala platiť u nás v roku 2013. práve pri tejto poslednej aktualizácii bolo snahou autorov zjednotiť terminológiu a pravidlá s podobnými dohodami o preprave nebezpečných vecí inými dopravnými prostriedkami. Prepravu nebezpečných vecí po železnici rieši medzinárodná dohoda RID, po mori rieši dohoda IMDG, po vnútrozemských vodných cestách dohoda ADN a leteckú prepravu rieši dohoda IATA DG.

Poďme sa pozrieť bližšie na Dohodu ADR. Pozostáva zo základného textu dohody publikovaného vo vyhláške č. 64 z roku 1987 a dvoch príloh , prílohy A a prílohy B vrátane ich aktualizácií a dodatkov, ktorými boli v rámci už spomínaných pravidelných revízií pozmenené alebo doplnené.

Príloha A má názov - Ustanovenia o nebezpečných látkach a predmetoch - kde okrem všeobecných pravidiel sú v prehľadnej tabuľke vymenované nebezpečné látky alebo skupiny nebezpečných látok, ktoré sú zaradené podľa povahy nebezpečenstva do 9 tried nebezpečenstva. Taktiež sú tu uvedené aj normy na balenie nebezpečných látok, podmienky prepravy prázdnych obalov, zápisy v nákladnom liste CMR ako aj iné užitočné informácie.

Príloha B má názov - Ustanovenia o dopravných prostriedkoch a o preprave - obsahuje požiadavky na dopravné prostriedky ako sú technické požiadavky, požiadavky na označenie a schvaľovanie vozidiel, ďalej obsahuje požiadavky na technológiu prepravy od nakládky až po vykládku, požiadavky na sprievodnú dokumentáciu a postup pri nehode a taktiež aj požiadavky na osádku vozidla, najmä na jej preškolenie, ako aj na prevádzkovateľa manipulácie s nebezpečným tovarom a jeho bezpečnostného poradcu.

Nebezpečné látky môžu byť rozdelené do 9 tried
- 1 Výbušné látky a predmety - príklad - priemyselné alebo vojenské trhaviny a munícia
- 2 Plyny - stlačené alebo pod tlakom skvapalnené - príklad - acetylén, propán-bután
- 3 Horľavé kvapalné látky - príklad - pohonné hmoty, syntetické farby a riedidlá
- 4.1 Horľavé pevné látky, samovoľne reagujúce látky a pevné, znecitlivené výbušniny - príklad - uhlie, pepo
- 4.2 Samozápalné látky (látky schopné samovznietenia)  - príklad - fosfor, vlhké seno
- 4.3 Látky, ktoré pri styku s vodou vyvíjajú horľavé plyny - príklad - karbidy vápnika
- 5.1 Okysličovacie látky  - príklad - peroxidy, látky so zvýšeným obsahom kyslíka
- 5.2 Organické peroxidy  - príklad - peroxidy organického pôvodu
- 6.1 Jedovaté látky  - príklad - pesticídy používané v poľnohospodárstve
- 6.2 Infekčné látky a látky vzbudzujúce odpor - príklad - nemocničný odpad
- 7 Rádioaktívny materiál - príklad - urán, vyhorené palivo z jadrových elektrární
- 8 Žieravé látky - príklad - kyseliny a zásady
- 9 Iné nebezpečné látky a predmety - príklad - spreje, niektoré polotovary na výrobu plastov

Počas mojej praxe som sa najčastejšie stretával s nebezpečnými látkami z tried 3, 6 a 9.

Na to aby preprava nebezpečných látok mohla byť vôbec zrealizovaná musia byť splnené nasledovné podmienky:
- všetci členovia osádky vozidla musia mať platné školenie na danú nebezpečnú látku a taktiež musia byť z danej problematiky preskúšaní, na základe toho je im potom vydané osvedčenie, ktoré má platnosť 5 rokov, toto osvedčenie musia mať so sebou a na požiadanie sa musia týmto osvedčením preukázať.
- vozidlo musí spĺňať technické požiadavky na prepravu daného druhu nebezpečnej látky, čo musí byť tiež potvrdené platným technickým osvedčením
- vozidlo musí byť označené predpísaným spôsobom - oranžovými reflexnými tabuľami
- vo vozidle musí byť predpísaná výbava ADR pre prípad nehody, aby sa zabránilo alebo aspoň obmedzilo ohrozenie osôb, zvierat alebo životného prostredia
- vodič musí dostať na nakládke pokyny pre prípad nehody, ktoré musia byť v jazyku zrozumiteľnom vodičovi a taktiež aj vo všetkých jazykoch krajín, cez ktoré bude viesť trasa prepravy
- poznámka o tom, že sa jedná o nebezpečnú látku musí byť aj v nákladnom liste CMR
- tovar musí byť označený predpísanými značkami, riadne upevnený, aby nedošlo ku poškodeniu obalov počas prepravy
- ak sa pri preprave niektorých nebezpečných látok vyžadujú v krajinách, cez ktoré bude tranzitovať špeciálne povolenia, musia byť tieto povolenia vo vozidle,
- ak je určená špeciálna trasa, kadiaľ sa môžu nebezpečné látky prepravovať, musí mať vodič pokyny k tejto trase taktiež vo vozidle

Dopravca, ktorý poskytuje služby v oblasti prepravy nebezpečných látok, by mal poznať niektoré lokálne obmedzenia a výnimky, ktoré platia v niektorých štátoch alebo v niektorých regiónoch a nemal by vstupovať na cesty, kde je prevoz nebezpečných látok zakázaný dopravným značením. Môžu to byť napríklad niektoré tunely, mosty, chránené krajinné oblasti a prírodné rezervácie, oblasti so zásobami pitnej vody a podobne.


Existuje výnimka, kedy vozidlo ani osádka nemusia spĺňať všetky podmienky dohody ADR pri preprave nebezpečných vecí. Je to v prípade pod limitného množstva prepravovanej nebezpečnej látky. Aké množstvo jednotlivých nebezpečných vecí sa môže prepravovať za určitých podmienok sa dá zistiť v prílohe A dohody ADR. Samozrejme vodič musí dostať informáciu pre prípad nehody a taktiež to musí byť zaznamenané v nákladnom liste CMR prehlásenie odosielateľa predpísanou formulkou: „ Náklad neprekračuje limity hmotnosti predpísané v bode 10 011.“ Tovar musí byť označený značkou LQ 

utorok 29. októbra 2013

Dohoda AETR – zjednotenie pravidiel a zvýšenie bezpečnosti na cestách
Európska dohoda o práci osádok vozidiel v medzinárodnej cestnej doprave.

Bezpečnosť na našich cestách určujú tri základné parametre: stav cestnej infraštruktúry, technický stav vozidla a ľudský faktor v osobe vodiča.
Stav cestnej infraštruktúry a technický stav vozidla riešia iné normy, nariadenia a zákony. Ten ľudský faktor v osobe vodiča medzinárodnej nákladnej a osobnej dopravy a eliminovania s tým spojených rizík rieši práve dohoda AETR. Myslím si totiž, že hlavným účelom tejto dohody je zaistiť bezpečnosť nielen vodičov kamiónov a autobusov, ale všetkých účastníkov cestnej premávky, ktorí sa pohybujú po cestách. Pretože pri dodržiavaní pravidiel tohto dohovoru je znížené riziko, že unavený vodič spôsobí dopravnú nehodu, ktorej následky môžu byť a bohužiaľ aj bývajú katastrofálne, pretože štyridsať tonová masa, ktorá sa pohybuje nekontrolovateľným spôsobom môže narobiť riadnu paseku.

Občas sa stretávame s tým, že prepravca požaduje dodanie tovaru čo najrýchlejšie (najlepšie už včera), keď dopravca má eliminovať sklz vo výrobe a doručiť tovar  príjemcovi v dohodnutom termíne. Samozrejme každý dopravca sa snaží urobiť pre to maximum, nie vždy sa však predstava prepravcu dá aj skutočne realizovať cestným dopravným prostriedkom. Dobu trvania samotnej prepravy určujú tri parametre: vzdialenosť, rýchlosť pohybu dopravného prostriedku a doba vedenia a odpočinku vodiča alebo vodičov, ktorí sa na preprave podieľajú.

Dohoda AETR bola u nás prijatá v roku 1976 a publikovaná vo vyhláške  č. 108. Potom bola niekoľko krát novelizovaná a doplňovaná do dnešnej podoby.

Podľa tejto dohody je celkový čas vedenia vozidla medzi dvomi dennými odpočinkami maximálne 9 hodín a dva krát do týždňa je to 10 hodín, pri čom maximálna nepretržitá doba vedenia vozidla je 4,5 hodiny a po tom musí nasledovať bezpečnostná prestávka v trvaní 45 minút alebo denný odpočinok v trvaní 11 hodín, ktoré môžu byť v rámci 24 hodín rozdelené aj na 2-3 časti, ktorých aspoň jedna musí mať aspoň 9 hodín.

V rámci týždenného pracovného času môže vodič viesť vozidlo maximálne 56 hodín a potom musí nasledovať týždenný odpočinok v trvaní 45 hodín, ktorý môže byť skrátený na 36 alebo 24 hodín. Celková doba vedenia vozidla nesmie presiahnuť 90 hodín v období dvoch po sebe nasledujúcich týždňov.

Do roku 1995 sa na zaznamenávanie týchto časov používali osobné kontrolné knižky, ktoré nahradili analógové tachografy, kde na záznam uvedených skutočností boli používané tachografové krúžky a neskôr ich nahradili digitálne tachografy, kde sa na záznam používajú čipové karty vodičov.

Do doby prepravy samozrejme musíme ešte započítať prípadné štátne sviatky alebo soboty a nedele a s tým súvisiace zákazy jázd nákladných automobilov s celkovou hmotnosťou nad 7,5 t vo všetkých štátoch, cez ktoré vedie prepravná trasa. Výnimky, na ktoré sa zákaz jázd nevzťahuje sú: preprava rýchlo-skaziteľných potravín, preprava pohonných hmôt, preprava komodít v rámci sezónnych poľnohospodárskych prác a v prípade udelenia jednotlivých výnimiek.

Príklad na výpočet doby trvania prepravy z Madridu do Bratislavy na vzdialenosť 2435 km za predpokladu, že vozidlo sa bude pohybovať priemernou rýchlosťou 65 km/h a 1 vodič bude dodržiavať podmienky dohody AETR:

Čistá doba vedenia vozidla  vychádza na 37,5 hodiny. Ku tomu však musíme pripočítať 3 denné odpočinky v trvaní 33 hodín a 4 bezpečnostné prestávky v trvaní 3 hodín ako výsledná doba prepravy z Madridu do Bratislavy vychádza 73,5 hodiny v prípade, že do prepravy nebude zasahovať štátny sviatok, víkend so zákazom jazdy, nepredvídateľná udalosť so zastavením premávky alebo týždenný odpočinok vodiča. Vtedy by sa ten čas úmerne predĺžil.

utorok 8. októbra 2013

moje-skusenosti-v-medzinarodnej-preprave-tovarov: Ruské colné orgány zamedzili používanie karnetov T...

moje-skusenosti-v-medzinarodnej-preprave-tovarov: Ruské colné orgány zamedzili používanie karnetov T...: Podľa vyhlásenia IRU (Medzinárodná únia cestných dopravcov) Ruské federálne colné úrady presnejšie Ruská federálna colná služba (FCS RF) oz...

Ruské colné orgány zamedzili používanie karnetov TIR na ich území.

Podľa vyhlásenia IRU (Medzinárodná únia cestných dopravcov) Ruské federálne colné úrady presnejšie Ruská federálna colná služba (FCS RF) oznámila, že na sibírskych colných úradoch a colných úradoch ďalekého východu sa okrem karnetov TIR použijú ďalšie záručné opatrenia, konkrétne by sa to malo týkať týchto oblastí a im podliehajúcim colným úradom: Bashkortostan, Nizhegorodskaya, Orenburg, Perm, Samara, Saratov, Tatarstan, Ulyanovsk a naposledy rozšírené aj o oblasť Privolzskaya Operativnaya. Na ostatnom území Ruska by mal systém TIR fungovať ako doposiaľ.

Toto je v rozpore so skutočnosťou, že FCS RF vypovedala zmluvu s národným záručným združením v Rusku ide o Združenie dopravcov medzinárodnej cestnej dopravy v Rusku (ASMAP) ku 1.12.2013. Bez tejto zmluvy nemôže fungovať systém TIR na celom území Ruska. Dôvodom zrušenia majú byť údajne niekoľko miliónové pohľadávky voči ASMAP. Tento jednostranný postup, ktorý nebol konzultovaný s partnermi dohovoru TIR, ani s orgánmi OSN, je v rozpore s platným dohovorom TIR a medzinárodným právom. Vedú sa o tejto záležitosti rôzne diskusie, dúfajme však, že výsledkom týchto diskusií bude obnovenie fungovania systému TIR na Ruskom území. Inak by mohol byť obmedzený alebo úplne zastavený obchod medzi Ruskom a ostatnými štátmi.

Aktualizácia informácie 12.11.2013
Podľa informácií zverejnených na portáli Ministerstva zahraničných vecí SR sa nedospelo k žiadnej dohode a FCS RF potvrdila, že 1.12.2013 ukončí proces vypovedania dohody medzi FCS RF a márodným zdužením ASMAP o vydávaní a používaní TIR Karnetov , čo znamená , že k 1.12.2013 na celom území RF vstúpi do platnosti nariadenie FCS RF zo 14.10.2013 O prijatí opatrení na zabezpečenie colného tranzitu tovarov a osobitnom poistení tranzitných tovarov na území RF

Zastupiteľský úrad v Moskve vidí ako najschodnejšiu cestu zabezpečenia poistenia tovaru v tranzite v RF prostredníctvom certifikovaných spoločností (v tzv. systéme poručníctva, zrejme niečo podobné ako u nás v minulosti používané colné sprievodky), kde sú zaradené nasledovné spoločnosti:  ООО «Страховая компания Арсеналъ», ООО «Адал», ФГУП «Ростэк», ООО «Таможенная карта», ООО «Мультисервисные платежные системы» Tieto spoločnosti by mali v plnej miere zabezpečovať tieto služby na hraničných prechodoch. 
Web stránky niektorých spoločností:
http://www.payhd.ru/multiservisnaya-platejnaya-sistema/o-kompanii.htm,
http://www.customscard.ru/,
http://www.rosteck.ru/nashi_uslugi/transit/tarif/,
http://www.rostekbr.ru/14sept.php
http://www.rostekbr.ru/index.php

štvrtok 3. októbra 2013

moje-skusenosti-v-medzinarodnej-preprave-tovarov: Ecotax vo Francúzsku - nová vlna zvyšovania nákla...

moje-skusenosti-v-medzinarodnej-preprave-tovarov: Ecotax vo Francúzsku - nová vlna zvyšovania nákla...: Ecotax vo Francúzsku - nová vlna  zvyšovania nákladov cestných dopravcov a zdražovania sa začala. Na základe rozhodnutia "Grenelle...

Ecotax vo Francúzsku - nová vlna zvyšovania nákladov cestných dopravcov a zdražovania sa začala.

Ecotax vo Francúzsku - nová vlna  zvyšovania nákladov cestných dopravcov a zdražovania sa začala.

Na základe rozhodnutia "Grenelle de l'environnement" publikovaného ako "Loi Grenelle I" datovaného ešte z 3. augusta 2009 sa mala vo Francúzsku od 1. októbra  2013 začať uplatňovať ekologická daň - eko-tax. Jedinou pozitívnou správou na tom je to, že účinnosť tohto opatrenia sa presunula na začiatok roku 2014.  Bude sa to týkať všetkých vozidiel kategórie N2 a N3 nad 3,5 t a výška tejto dane je závislá od prejdenej vzdialenosti, v priemere sa to pohybuje v rozmedzí od 0,068 do 0,168 € za kilometer na spoplatnenej sieti a bude tiež závisieť od ďalších parametrov. Od zaradenia vozidla v emisnej triede EURO 0až 6, počtu náprav a trasy vozidla, pretože niektoré oblasti Francúzska budú mať daňovú úľavu (25-50%). Tento poplatok sa týka zhruba 15000 km ciest vo Francúzsku, okrem niekoľkých výnimiek zahŕňajúce rýchlostné cesty a cesty 1. triedy a niektoré cesty 2. triedy. Všetky vozidlá musia byť pre tento účel vybavené OBU jednotkou, ktorá na základe GPS bude zaznamenávať prechod cez tarifný bod, ktorý je umiestnený v strede medzi dvomi výjazdmi každej zo 4100 sekcií, ktoré sú dlhé zväčša 2-5 km.
Toľko veľmi stručné fakty, teraz sa poďme pozrieť na to čo to bude mať za následok v blízkej aj tej vzdialenejšej budúcnosti.

Myslím si, že toto je po zdražovaní nafty, hromadnom spoplatnení diaľničných úsekov a ostatných ciest, len začiatok novej vlny zvyšovania nákladov cestných dopravcov, ktorí budú musieť tieto zvýšené náklady premietnuť do ceny za svoje služby, ktoré sa v konečnom dôsledku premietnu do ceny za tovar pre spotrebiteľov, čiže to nakoniec zaplatíme my všetci.

Myslím si, že v krátkom čase bude táto daň zavedená aj v ostatných štátoch Európy. Môže to mať aj ďalšie dôsledky, napríklad také, že konkurencieschopnosť Francúzskych a neskôr aj Európskych firiem sa zhorší a tak sa budú snažiť svoje náklady na produkciu a distribúciu znížiť a produkčné závody presťahovať mimo Francúzska do iných štátov Európy alebo neskôr dokonca mimo Európu. Tak sa bude už takmer všetko vyrábať v Číne alebo Indii.