piatok 6. decembra 2013

Mýtny systém bude látať diery v rozpočte vlády Slovenskej republiky a financovať predraženú výstavbu diaľnic

Dopravcovia si priplatia na mýte za použitie slovenských ciest. Upravila to vyhláška MDVRR SR č. 343/2013 Z. z., ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy s elektronickým výberom mýta a tým sa rozširuje sieť spoplatnených ciest o ďalších necelých 25 kilometrov.

Navyše Slovenský parlament schválil v novembri nový zákon o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií, ktorý nadobudne účinnosť od 1. januára 2014. Tento zákon spolu z nadväzujúcimi vyhláškami a nariadeniami pripraví pôdu na postupné spoplatňovanie ďalších úsekov ciest I. triedy, ciest II. triedy a ciest III. triedy s elektronickým výberom mýta. Aj keď bude na novospoplatnených úsekoch "zatiaľ" nulová sadzba za použitie daného úseku. Po vyhodnotení údajov a získaní informácií môžeme čoskoro očakávať ďalšiu vyhlášku MDVRR SR, ktorá úseky, kde na tom štát najviac zarobí zaťaží príslušnou už nie nulovou sadzbou.

Novinkou je aj to, že všetky úžitkové autá nad 3,5 t celkovej hmotnosti budú musieť byť povinne vybavené OBU jednotkou na zaznamenávanie pohybu vozidla cez satelit a to aj v tom prípade, keď sa nepohybujú na úsekoch za ktoré sa platí. Čiže každé jedno vozidlo nad 3,5 t bude pozorne sledované. V praxi to znamená minimálnu investíciu 50 EUR na kauciu za OBU jednotku a ďalších 50 EUR na povinný kredit.

Dúfam, že po týchto opatreniach bude mať slovenská vláda dosť peňazí na to, aby mohla financovať predraženú výstavbu slovenských dialnic firmami sponzorujúcimi vládnu stranu.  
Podľa informácie zverejnenej na internetovej stráke ministerstva dopravy dňa 19.2.2014, bude na základe protestov a chystaného štrajku autodopravcov od 15.3.2014 znova zavedený bezplatný prejazd cez intravilány miest a obcí s výnimkou Bratislavy, kde prejazd zostane aj naďalej spoplatnený. Na tomto riešení sa dohodli predstavitelia ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja so zástupcami autodopravcov zo združenia ČESMAD po sérii rokovaní. Prejaz cez tieto úseky bude naďalej monitorovaný. Jedná sa o dočasné riešenie, ktorého hlavným účelom bolo oddialiť chystané štrajky autodopravcov, ktoré sa v tomto predvolebnom období vládnej garnitúre veľmi nehodia, rokovania o tomto probléme budú pokračovať po prezidentských voľbách.

utorok 3. decembra 2013

Predĺženie používania karnetov TIR v Rusku do 1. júla 2014


Podľa informácií z IRU, Ruská federálna colná služba (FCS RF) informovala ruské Združenie dopravcov medzinárodnej cestnej dopravy v rusku (ASMAP), že predĺžila platnosť dohody do 1. júla 2014.

V súvislosti s touto skutočnosťou, podľa platnej Dohody TIR musia ruské colné úrady naďalej akceptovať karnety TIR aj po 1. decembri 2013.

piatok 22. novembra 2013

Colná problematika v medzinárodnej nákladnej doprave

Colná problematika v medzinárodnej nákladnej doprave zahŕňa také dohovory ako sú Dohovor o používaní karnetov TIR,  Dohovor o používaní ATA karnetov, Dohovor o spoločnom tranzitnom režime, ako aj nariadenia EÚ týkajúce sa colnej problematiky v rámci colnej únie.

Colná problematika je téma, ktorá nie je práve moja najobľúbenejšia, je však súčasťou prepravných procesov a preto ju nemôžme vynechať. Občas sa tak zamyslím nad tým, že na čo je to vlastne dobré? Prečo si ľudia takto komplikujú život? Keď vytvárajú prekážky v obchodovaní formou rôznych ciel, poplatkov, dovozných a vývozných kvót a licencií. Neviem či sa niekedy niekto pokúšal spočítať, koľko nás to všetko stojí, toto vymýšľanie, realizácia, kontrola a vyhodnocovanie všetkých colných procesov a aké sú príjmy z týchto procesov na celej zemeguli. Možno, že by sme zistili, že keby sa toto všetko zrušilo, všetci by sme boli v jednej colnej únii, tak by sa možno aj ušetrilo. Viem že to znie ako čistá utópia, táto planéta bez colníkov, ale tá predstava je celkom krásna.

Vráťme sa však naspäť k súčasnej realite, ktorá je taká, že každý štát alebo zoskupenie štátov si vytvára pravidlá a inštitúcie na reguláciu obchodu s inými štátmi či zoskupeniami štátov tvoriacich colnú úniu. Čo je účelom týchto pravidiel z môjho pohľadu, ktorý nemusí byť úplný a celkom presný? Tých účelov môže byť viacej. Ten asi najdôležitejší je regulovať obchod, niekedy podporovať inokedy obmedzovať až zastavovať. Dôvody na to môžu byť ekonomické, hospodárske alebo politické inak povedané aj ako príjem štátneho rozpočtu, ochrana alebo podpora domácich výrobcov a bojkot politického zriadenia v tej ktorej krajine, s ktorým iná krajina nesúhlasí.  Niekedy to môžu byť aj odvetné opatrenia reagujúce na pravidlá zavedené druhou stranou. Inokedy sú pravidlá zamerané na kvalitu produktov a bezpečnosť spotrebiteľov, najmä ak sú ohrozené životy alebo zdravie ľudí.

Tieto pravidlá sú v rámci Európskej Únie, ktorej sme súčasťou, kodifikované v nariadeniach EÚ č. 2913/1992 a č. 450/2008 o Colnom Kódexe, v našom právnom systéme implementované v Colnom zákone č. 199/2004, v ratifikovaných colných dohovoroch alebo colnom sadzobníku,  ktorý sa každoročne aktualizuje. V colnom sadzobníku sa dajú nájsť jednotlivé druhy tovarov podľa názvu, alebo presnejšie podľa číselného kódu nomenklatúry nazývaného tiež HS kód. Na portáli Finančného riaditeľstva v sekcii TARIC ( http://www.colnasprava.sk/wps/portal/!ut/p/.cmd/ces/.exp/7_0_O9/.miid/null/.exps/false/.def/false/.scr/Home/_s.7_0_A/7_0_OA/_th/J_0_9D/_s.7_0_A/7_0_OA/_me/7_0_M6-7_0_O9-7_0_35-7_0_M1-7_0_A#7_0_O9) môžeme po zadaní HS kódu tovaru zistiť, aké clá, kvóty, opatrenia a nariadenia sa vzťahujú na dovoz alebo vývoz daného tovaru. 

Z praktických skúseností zasielateľská firma rieši colnú problematiku v dvoch úrovniach. Jedna úroveň je pri komplexnom zabezpečovaní prepravy tzv. "door to door", podľa dodacích pravidiel Incoterms EXW alebo DDP, kedy je potrebné zabezpečiť aj colno-deklaračné služby pri exporte alebo importe tovaru mimo EÚ.
Druhá úroveň, pri prekračovaní hraníc mimo EU pri cestnej / železničnej doprave, pri pozemnej preprave tovaru z letiska alebo na letisko, v rámci leteckej dopravy a pri vnútrozemskej preprave tovaru z/do námorného prístavu v rámci námornej kombinovanej dopravy tovaru. Aby tovar mohol prekročiť hranice štátu, colnej únie, uzavretého colného priestoru na letisku alebo v prístave, musí prebehnúť colné konanie na základe colnej deklarácie predloženej deklarantom, kde sa prepravovaný tovar navrhuje prepustiť do jedného z colných režimov. Najčastejším režimom, s ktorým sa stretávame, je režim tranzit, ale môžu byť použité aj iné colné režimy ako napríklad aktívny alebo pasívny zušľachťovací styk, dočasný dovoz/vývoz na základe ATA karnetu alebo tovar môže byť prepustený do voľného obehu, po vypočítaní a vymeraní colného dlhu podľa platného colného sadzobníka.

Tovar podlieha colnej kontrole tak pri tranzite ako aj pri dovoze alebo vývoze tovaru mimo EU.
V praxi to prebieha rôzne podľa konkrétnych podmienok. Môže to prebiehať nasledovne: Menšia zásielka 1-2 palety alebo pár kartónov môže byť colne odbavená ešte pred začatím samotnej prepravy, väčšie zásielky sa buď nakladajú za prítomnosti colného úradníka, alebo je kontrola urobená po nakládke,  pred tým deklarant doručí na príslušný colný úrad JCD a potrebnú dokumentáciu, na čo colný úrad potvrdí JCD a vydá rozhodnutie spolu s výmerom na colný dlh. Dopravca po naložení tovaru ide priamo na miesto určenia cez určený hraničný prechod - výstupný bod z EÚ, kde je povinný tovar prihlásiť a spolu s dokladmi predložiť na colnú kontrolu. Potom môže pokračovať na príslušný colný úrad určenia príjemcu tovaru mimo EÚ a po vyclení tovaru môže byť tovar vyložený. Celý tranzit sa môže realizovať na základe jedného tranzitného colného dokumentu T1, pokiaľ sú obe krajiny odosielateľa aj príjemcu tovaru signatármi Dohovoru o spoločnom tranzitnom režime a Dohovoru o zjednodušení colných formalít. Pokiaľ tomu tak nie je, tak preprava sa realizuje tak, že tovar až po hranicu ide na jeden colný dokument napríklad EX1, kde sa jeho platnosť končí a musí byť na hraniciach vystavený nový tranzitný dokument z hraníc do colnice určenia alebo na druhý hraničný prechod, pokiaľ je tovar určený do tretieho štátu. Tranzitný dokument spravidla vystavujú hraničné colno-deklaračné špedície, ktoré sú zároveň aj ručiteľmi pre miestne colné orgány (za odplatu nazývanú tiež colný poplatok, ktorý je buď hradený odosielateľom alebo príjemcom, alebo ho musí zaplatiť dopravca a potom to preúčtuje na objednávateľ prepravy).

Schválený hospodársky subjekt (AEO) je firma, ktorá môže po splnení určitých podmienok a pridelení štatútu AEO robiť všetky operácie bez prítomnosti colných úradníkov a deklarant doručí na príslušný colný úrad JCD a potrebnú dokumentáciu, ďalej to prebieha rovnako.

Režim tranzitu môže prebiehať aj na základe Dohovoru o použití karnetov TIR medzi štátmi, ktoré sú signatármi tohto dohovoru. Karnet TIR nahrádza v tomto prípade všetky colné tranzitné dokumenty. Karnety TIR si rozoberieme podrobnejšie neskôr. Udalosti v Ruskej Federácii a problémy s využívaním karneto TIR som už popísal vo svojom nedávnom príspevku.


 Pokračovanie na budúce ...

piatok 8. novembra 2013

Dodacie doložky Incoterms 2010 - zjednodušenie kúpno-predajných zmlúv v medzinárodnom obchode.

Dodacie doložky Incoterms - novšie nazývané/prekladané ako Pravidlá Incoterms v sebe zahrňujú a popisujú hlavne tieto oblasti v kúpno predajných vzťahoch: kto má aké úlohy, kto znáša rizká a náklady spojené s prepravou tovaru od predávajúceho ku kupujúcemu. Toto všetko sa dá vyjadriť jednoducho a pomerne presne a jednoznačne iba 3 písmenami abecedy. Čo je z môjho pohľadu úžasné. Samozrejme obidve zúčastnené strany musia mať jasno v tom, čo tie tri písmenká v sebe obsahujú, ako aj to že nie sú úplnou kúpno-predajnou zmluvou.

Prvé pravidlá Incoterms boli formulované už v roku 1921 Medzinárodnou obchodnou komorou a do života boli uvedené v roku 1936. Aby sa prispôsobili novým podmienkam a technickým možnostiam v medzinárodnom obchode, boli šesť krát upravované. Posledné úpravy sa robili v desaťročných intervaloch a tá na teraz posledná úprava bola urobená v roku 2010. Na tomto mieste pokladám za potrebné podotknúť, že v kúpno-predajnej zmluve musí byť uvedený aj rok vydania Incoterms, podľa ktorého je zmluva dohodnutá, lebo aj malé zmeny v pravidlách Incoterms by mohli spôsobiť veľké problémy pri samotnej realizácii dodania tovaru.

Poďme si aspoň v stručnosti priblížiť 11 pravidiel Incoterms z roku 2010. Informácie do tohoto príspevku som čerpal zo slovenského prekladu Incoterms 2010 vydaného Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou, ako aj z anglického znenia Incoterms 2010. Tých 11 pravidiel môže byť rozdelených do dvoch skupín. Jedna skupina sú pravidlá platné pre všetky druhy tovarov a druhá skupina sú pravidlá platné len v námornej alebo riečnej preprave tovarov

Pravidlá platné pre všetky druhy prepráv:
EXW - znamená zo závodu.
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a dať tovar k dispozícii na rampu alebo na miesto vo svojom závode, odkiaľ si ho kupujúci môže vyzdvihnúť v dohodnutom termíne
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť vývozné a dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť naloženie, prepravu a poistenie tovaru v dohodnutom termíne, od vyzdvihnutia tovaru znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru tak na vývoze ako aj dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening. V praxi sa veľa krát stáva, že predávajúci naloží tovar na dopravný proestriedok, aj keď to nieje jeho povinnosťou.

FCA - vyplatené dopravcovi
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a naložiť tovar prvému dopravcovi na dohodnutom mieste vo svojom závode, odkiaľ si ho kupujúci môže odviezť v dohodnutom termíne, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť prepravu a poistenie tovaru v dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

CPT - preprava platená do
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar na dohodnuté miesto, vyložiť tovar a odovzdať dopravcovi mimo svojho závodu (napríklad na letisko alebo do prístavu), odkiaľ si ho kupujúci môže odviezť v dohodnutom termíne, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi znáša všetky náklady okrem poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť naloženie, prepravu a poistenie tovaru z dohodnutého miesta v dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru dopravcom znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

CIP - preprava a poistenie platené do
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar na dohodnuté miesto, vyložiť tovar a odovzdať dopravcovi mimo svojho závodu (napríklad na letisko alebo do prístavu), odkiaľ si ho kupujúci môže odviezť v dohodnutom termíne, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi znáša všetky náklady vrátane poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť naloženie, prepravu a poistenie tovaru z dohodnutého miesta v dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru dopravcom znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

DAT - s dodaním na terminál
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar na dohodnutý terminál, vyložiť tovar a odovzdať kupujúcemu alebo ďalšiemu dopravcovi na určenom terminály (napríklad na letisko určenia alebo do prístavu určenia), odkiaľ si ho kupujúci môže odviezť v dohodnutom termíne, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi znáša všetky náklady okrem poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť naloženie, prepravu a poistenie tovaru z dohodnutého terminálu v dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru dopravcom znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

DAP - s dodaním na miesto
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar na určené miesto,odovzdať kupujúcemu, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru príjemcovi znáša všetky náklady okrem poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť  vyloženie tovaru  dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

DDP – s dodaním clo platené
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar na určené miesto,odovzdať kupujúcemu, vybaviť dovozné a vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi znáša všetky náklady okrem poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze aj dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.
            Povinnosťou kupujúceho je, zabezpečiť  vyloženie tovaru  dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru znáša všetky náklady a riziká.
Pravidlo DDP znamená maximum povinnosti pre predávajúceho, je to pravý opak pravidla EXW. V praxi som sa stretol pri použití pravidla DDP, že bolo zmluvne dohodnuté, že DPH išla na účet kupujúceho.

Pravidlá platné pre námornú a vnútrozemskú vodnú dopravu (Loďou):
FAS - vyplatené k boku lode
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar na dohodnutý terminál v prístave k boku lode, vyložiť tovar a odovzdať lodiarovi do prístavu, kde je naložený na loď v dohodnutom termíne, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi znáša všetky náklady okrem poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť naloženie na loď, prepravu a poistenie tovaru z dohodnutého prístavu v dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru lodiarom znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

FOB – vyplatené na palubu
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar až na palubu dohodnutej lode v určenom prístave, vyložiť tovar v prístave a naložiť na loď v dohodnutom termíne, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi znáša všetky náklady okrem poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, zabezpečiť námornú prepravu a poistenie tovaru z dohodnutého prístavu v dohodnutom termíne, od prevzatia tovaru lodiarom na palube lode znáša všetky náklady a riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

CFR – náklady a prepravné
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia a prepraviť tovar až na palubu dohodnutej lode v určenom prístave, vyložiť tovar v prístave a naložiť na loď v dohodnutom termíne a zabezpečiť a zaplatiť námornú prepravu do prístavu určenia a zabezpečiť vyloženie tovaru z lode, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi znáša všetky náklady okrem poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, poistenie tovaru z dohodnutého prístavu, naloženie tovaru v prístave v dohodnutom termíne na auto alebo vlak a prepravu z prístavu na miesto vykládky, od prevzatia tovaru lodiarom na palube lode znáša všetky riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

CIF – náklady poistenie a prepravné
            Povinnosťou predávajúceho je vystaviť faktúru za tovar, urobiť výstupnú kontrolu, zabaliť tovar tak, aby sa mohol prepraviť bez poškodenia, vybaviť poistenie tovaru a prepraviť tovar až na palubu dohodnutej lode v určenom prístave, vyložiť tovar v prístave a naložiť na loď v dohodnutom termíne a zabezpečiť a zaplatiť námornú prepravu do prístavu určenia a zabezpečiť vyloženie tovaru z lode, vybaviť vývozné licencie a povolenia, ak sú potrebné. Až do odovzdania tovaru dopravcovi alebo kupujúcemu v prístave určenia znáša všetky náklady vrátane poistenia a všetky riziká. Taktiež znáša všetky náklady clá, dane a kontrolu spojené s colným odbavením tovaru na vývoze, ak to prichádza do úvahy.
            Povinnosťou kupujúceho je vybaviť dovozné licencie a povolenia, ak sú potrebné, naloženie tovaru v prístave v dohodnutom termíne na auto alebo vlak a prepravu z prístavu na miesto vykládky, od prevzatia tovaru dopravcom/ kupujúcim v prístave určenia znáša všetky riziká, Taktiež znáša všetky náklady clá a dane spojené s colným odbavením tovaru pri dovoze, ak to prichádza do úvahy a náklady na predpísanú kontrolu úradmi takzvaný screening.

Iba v dvoch prípadoch musí zabezpečiť poistenie predávajúci pri CIP a CIF, toto poistenie je uzatvárané na minimálne krytie, pokiaľ to v zmluve nie je dohodnuté inak. Odporúča sa kupujúcemu zaplatiť si pripoistenie, ak chce mať pokrytú celú hodnotu tovaru, taktiež je odporúčané aj pri ostatných pravidlách, aby si kupujúci zabezpečil poistenie tovaru.

Nové pravidlá DAT a DAP nahradili pôvodné pravidlá DAF, DES, DEQ a DDU z Incoterms 2000

Pri cestnej preprave tovarov sa stretávame najčastejšie s pravidlami EXW, FCA, DAP a DDP
Pri leteckej preprave sa okrem vyššie spomínaných stretávame aj CPT alebo CIF
Pri námornej preprave sa okrem vyššie spomínaných stretávame aj s pravidlom FOB.

Na záver ešte malé odporúčanie. Do kúpno-predajných zmlúv je potrebné uviesť okrem miesta určenia aj rok vydania Incoterms podľa ktorých sa riadime, lebo niektoré pravidlá boli v jednotlivých revíziách upravované a mohlo by dôjsť k nedorozumeniu. Príklad zápisu: Dodanie FOB Hamburg Incoterms 2010.

Možno sa pýtate: Aký to má význam pre dopravcov alebo zasielateľov, keď to rieši vzťahy medzi kupujúcim a predávajúcim? Odpoveď je veľmi jednoduchá a praktická. Musíme vedieť, komu máme čo účtovať a za akú službu. Veľa krát sa nám totiž stalo, že sme zabezpečovali prepravu „door to door“ s tým, že časť nákladov sme účtovali predávajúcemu a druhú časť kupujúcemu. Dohodnuté pravidlo Incoterms nám to pomohlo rozčleniť.


Inak ak by ste potrebovali sa s týmito pravidlami oboznámiť podrobnejšie, dostanete to kúpiť možno v niektorých kníhkupectvách alebo určite v hociktorej kancelárii Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.

utorok 5. novembra 2013

Dohoda ATP – aby sa skaziteľné potraviny počas prepravy neskazili. Dohoda o medzinárodných prepravách skaziteľných potravín a o špecializovaných prostriedkoch určených na tieto prepravy.

Je celá rada produktov najmä z odvetvia poľnohospodárstva a spracovateľského potravinárskeho priemyslu, ktorá pre zachovanie svojich vlastností vyžaduje rýchly a odborný presun ku spotrebiteľovi. Jedná sa o produkty organického pôvodu, v ktorých prebiehajú zákonité biologické rozkladné procesy, ktoré sa nedajú zastaviť, dajú sa len za určitých podmienok spomaliť. Zásadným faktorom (okrem času), ktorý vplýva na trvanlivosť väčšiny produktov je najmä teplota pri akej sa produkty skladujú a prepravujú.

Dohoda ATP rieši problematiku prepravy práve takýchto produktov - skaziteľných potravín, ako aj technického vybavenia špecializovaných dopravných prostriedkov slúžiacich na vykonávanie takýchto prepráv. Dohoda ATP bola dohodnutá a podpísaná v Ženeve ešte v roku 1970. Naša krajina vtedy ešte ako súčasť Československa pristúpila k tejto dohode v roku 1983. Vzhľadom k tomu, že táto dohoda je otvorená, bolo v nej urobených viacero úprav a dodatkov formou príloh.

Aby si potraviny udržali svoju čerstvosť a svoje vlastnosti, musia sa skladovať a prepravovať pri určitých a pre jednotlivé druhy potravín špecifický teplotách, ktoré sú v hlboko zmrazenom stave alebo v zmrazenom stave alebo naopak v nezmrazenom stave, sú len chladené na určitú požadovanú teplotu. Sú tiež určité produkty, ktoré by pri teplotách pod bodom mrazu mohli byť znehodnotené, takže sa musia prepravovať vo vyhrievaných dopravných prostriedkoch najmä v zimných mesiacoch.

Zmrazené a hlboko zmrazené potraviny sa prepravujú pri teplotách od – 10°C (napríklad mäso) do – 20°C (smotanové krémy alebo koncentrované ovocné šťavy)

Chladené nezmrazené potraviny sa prepravujú a skladujú pri teplotách od + 3°C (napríklad vnútornosti) do + 7°C (mäso)

Potraviny, ktoré by mohli byť mrazom poškodené a preto sa v zimných mesiacoch musia prepravovať vo vyhrievaných dopravných prostriedkoch zabezpečujúcich teplotu nad + 5°C (napríklad banány alebo zemiaky)

Druhy dopravných prostriedkov používaných na prepravu podľa dohody ATP sú nasledovné:
- Izotermický – dopravný prostriedok s izolovanými stenami bez agregátu, len spomaľuje výmenu tepla ale nie je schopný aktívne regulovať vnútornú teplotu
- Chladený - dopravný prostriedok s izolovanými stenami s agregátom, ktorý je schopný aktívne regulovať vnútornú teplotu od 0°C do + 7°C
- Chladiaci a mraziaci - dopravný prostriedok s izolovanými stenami s agregátom, ktorý je schopný aktívne regulovať vnútornú teplotu od + 7°C do -20°C
- Vyhrievací - dopravný prostriedok s izolovanými stenami s agregátom, ktorý je schopný aktívne regulovať vnútornú teplotu od 0°C do + 15°C
Tieto druhy sú ešte rozdelené do 4 tried podľa hrúbky a účinnosti izolácie meranej koeficientom priestupnosti tepla medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Agregáty slúžiace na chladenie, mrazenie alebo vykurovanie ložnej plochy sú väčšinou samostatné a fungujú na naftu.

Vhodnosť výberu dopravného prostriedku sa musí posúdiť s ohľadom na ročné obdobie a očakávané teplotné pomery počas celého trvania prepravy. Taktiež musí byť zabezpečené, aby nedošlo ku poškodeniu tovaru počas nakládky alebo vykládky tovaru. Dopravca musí byť schopný preukázať, že počas celej prepravy bola teplota regulovaná na požadovanej úrovni. Na tento účel mu slúži termograf, ktorý zaznamenáva priebeh teploty na ložnej ploche počas celej prepravy. Zákazník väčšinou požadoval doložiť záznam z termografu ku fakturácii za prepravu.

Každé vozidlo, ktoré má byť použité na prepravu skaziteľných potravín musí byť označené certifikačným štítkom s predpísanými údajmi. Dohoda ATP sa vzťahuje tak na cestnú, ako aj na železničnú a námornú dopravu do 150 km. Dohoda ATP sa nevzťahuje na prepravu iného tovaru ako sú skaziteľné potraviny. V praxi sme využívali aj na prepravu farieb, ktoré nesmeli v zime zmrznúť alebo na prepravu drahej elektroniky kde takéto dopravné prostriedky poskytli lepšiu ochranu tovaru ako klasické plachtové návesy aj keď z úplne iného dôvodu.

Medzi dôležité výnimky pri preprave rýchlo-skaziteľných potravín, patrí to že sa na prepravy podľa dohovoru ATP nevzťahuje zákaz jázd počas sviatkov alebo víkendov. Je to v záujme čo najrýchlejšieho dodania produktov spotrebiteľovi. Ostatné nákladné autá nad 7,5 t celkovej hmotnosti majú v tom čase zákaz jazdy.

Transfrigoroute International je organizácia združujúca dopravcov, prepravcov, výrobcov dopravných chladiarenských prostriedkov a iné organizácie podieľajúce sa na takýchto prepravách.

štvrtok 31. októbra 2013

Dohoda ADR - bezpečné zaobchádzanie s nebezpečným tovarom prepravovaným cestnými dopravnými prostriedkami - kamiónmi.
Európska dohoda o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí (Dohoda ADR)

Táto tematika je mi veľmi blízka, lebo chémia bola jedným z mojich obľúbených predmetov na škole a preto vždy rád zasvecujem do tejto problematiky svojich podriadených a ľudí, čo o chémii toho veľa nevedia. Bohužiaľ chemikálie viac alebo menej nebezpečné sú súčasťou nášho každodenného života a aj nevyhnutnou súčasťou niektorých výrobných procesov. Aj tieto nebezpečné látky sa tak ako každý iný tovar produkujú na inom mieste ako sa potom spotrebovávajú a preto tiež musia byť na miesto určenia nejakým spôsobom prepravené. Na to aby počas prepravy neboli ohrození ľudia alebo majetok boli dohodnuté a spísané určité pravidlá, známe pod skratkou Dohoda ADR.

Prvé znenie takejto medzinárodnej dohody bolo podpísané už v roku 1957. Slovensko ako súčasť bývalého Československa pristúpilo ku tejto dohode až v roku 1986 a v roku 1996 sa začala Dohoda ADR uplatňovať aj pri vnútroštátnej preprave nebezpečných tovarov po ceste. Táto dohoda býva pravidelne revidovaná a posledná úprava začala platiť u nás v roku 2013. práve pri tejto poslednej aktualizácii bolo snahou autorov zjednotiť terminológiu a pravidlá s podobnými dohodami o preprave nebezpečných vecí inými dopravnými prostriedkami. Prepravu nebezpečných vecí po železnici rieši medzinárodná dohoda RID, po mori rieši dohoda IMDG, po vnútrozemských vodných cestách dohoda ADN a leteckú prepravu rieši dohoda IATA DG.

Poďme sa pozrieť bližšie na Dohodu ADR. Pozostáva zo základného textu dohody publikovaného vo vyhláške č. 64 z roku 1987 a dvoch príloh , prílohy A a prílohy B vrátane ich aktualizácií a dodatkov, ktorými boli v rámci už spomínaných pravidelných revízií pozmenené alebo doplnené.

Príloha A má názov - Ustanovenia o nebezpečných látkach a predmetoch - kde okrem všeobecných pravidiel sú v prehľadnej tabuľke vymenované nebezpečné látky alebo skupiny nebezpečných látok, ktoré sú zaradené podľa povahy nebezpečenstva do 9 tried nebezpečenstva. Taktiež sú tu uvedené aj normy na balenie nebezpečných látok, podmienky prepravy prázdnych obalov, zápisy v nákladnom liste CMR ako aj iné užitočné informácie.

Príloha B má názov - Ustanovenia o dopravných prostriedkoch a o preprave - obsahuje požiadavky na dopravné prostriedky ako sú technické požiadavky, požiadavky na označenie a schvaľovanie vozidiel, ďalej obsahuje požiadavky na technológiu prepravy od nakládky až po vykládku, požiadavky na sprievodnú dokumentáciu a postup pri nehode a taktiež aj požiadavky na osádku vozidla, najmä na jej preškolenie, ako aj na prevádzkovateľa manipulácie s nebezpečným tovarom a jeho bezpečnostného poradcu.

Nebezpečné látky môžu byť rozdelené do 9 tried
- 1 Výbušné látky a predmety - príklad - priemyselné alebo vojenské trhaviny a munícia
- 2 Plyny - stlačené alebo pod tlakom skvapalnené - príklad - acetylén, propán-bután
- 3 Horľavé kvapalné látky - príklad - pohonné hmoty, syntetické farby a riedidlá
- 4.1 Horľavé pevné látky, samovoľne reagujúce látky a pevné, znecitlivené výbušniny - príklad - uhlie, pepo
- 4.2 Samozápalné látky (látky schopné samovznietenia)  - príklad - fosfor, vlhké seno
- 4.3 Látky, ktoré pri styku s vodou vyvíjajú horľavé plyny - príklad - karbidy vápnika
- 5.1 Okysličovacie látky  - príklad - peroxidy, látky so zvýšeným obsahom kyslíka
- 5.2 Organické peroxidy  - príklad - peroxidy organického pôvodu
- 6.1 Jedovaté látky  - príklad - pesticídy používané v poľnohospodárstve
- 6.2 Infekčné látky a látky vzbudzujúce odpor - príklad - nemocničný odpad
- 7 Rádioaktívny materiál - príklad - urán, vyhorené palivo z jadrových elektrární
- 8 Žieravé látky - príklad - kyseliny a zásady
- 9 Iné nebezpečné látky a predmety - príklad - spreje, niektoré polotovary na výrobu plastov

Počas mojej praxe som sa najčastejšie stretával s nebezpečnými látkami z tried 3, 6 a 9.

Na to aby preprava nebezpečných látok mohla byť vôbec zrealizovaná musia byť splnené nasledovné podmienky:
- všetci členovia osádky vozidla musia mať platné školenie na danú nebezpečnú látku a taktiež musia byť z danej problematiky preskúšaní, na základe toho je im potom vydané osvedčenie, ktoré má platnosť 5 rokov, toto osvedčenie musia mať so sebou a na požiadanie sa musia týmto osvedčením preukázať.
- vozidlo musí spĺňať technické požiadavky na prepravu daného druhu nebezpečnej látky, čo musí byť tiež potvrdené platným technickým osvedčením
- vozidlo musí byť označené predpísaným spôsobom - oranžovými reflexnými tabuľami
- vo vozidle musí byť predpísaná výbava ADR pre prípad nehody, aby sa zabránilo alebo aspoň obmedzilo ohrozenie osôb, zvierat alebo životného prostredia
- vodič musí dostať na nakládke pokyny pre prípad nehody, ktoré musia byť v jazyku zrozumiteľnom vodičovi a taktiež aj vo všetkých jazykoch krajín, cez ktoré bude viesť trasa prepravy
- poznámka o tom, že sa jedná o nebezpečnú látku musí byť aj v nákladnom liste CMR
- tovar musí byť označený predpísanými značkami, riadne upevnený, aby nedošlo ku poškodeniu obalov počas prepravy
- ak sa pri preprave niektorých nebezpečných látok vyžadujú v krajinách, cez ktoré bude tranzitovať špeciálne povolenia, musia byť tieto povolenia vo vozidle,
- ak je určená špeciálna trasa, kadiaľ sa môžu nebezpečné látky prepravovať, musí mať vodič pokyny k tejto trase taktiež vo vozidle

Dopravca, ktorý poskytuje služby v oblasti prepravy nebezpečných látok, by mal poznať niektoré lokálne obmedzenia a výnimky, ktoré platia v niektorých štátoch alebo v niektorých regiónoch a nemal by vstupovať na cesty, kde je prevoz nebezpečných látok zakázaný dopravným značením. Môžu to byť napríklad niektoré tunely, mosty, chránené krajinné oblasti a prírodné rezervácie, oblasti so zásobami pitnej vody a podobne.


Existuje výnimka, kedy vozidlo ani osádka nemusia spĺňať všetky podmienky dohody ADR pri preprave nebezpečných vecí. Je to v prípade pod limitného množstva prepravovanej nebezpečnej látky. Aké množstvo jednotlivých nebezpečných vecí sa môže prepravovať za určitých podmienok sa dá zistiť v prílohe A dohody ADR. Samozrejme vodič musí dostať informáciu pre prípad nehody a taktiež to musí byť zaznamenané v nákladnom liste CMR prehlásenie odosielateľa predpísanou formulkou: „ Náklad neprekračuje limity hmotnosti predpísané v bode 10 011.“ Tovar musí byť označený značkou LQ 

utorok 29. októbra 2013

Dohoda AETR – zjednotenie pravidiel a zvýšenie bezpečnosti na cestách
Európska dohoda o práci osádok vozidiel v medzinárodnej cestnej doprave.

Bezpečnosť na našich cestách určujú tri základné parametre: stav cestnej infraštruktúry, technický stav vozidla a ľudský faktor v osobe vodiča.
Stav cestnej infraštruktúry a technický stav vozidla riešia iné normy, nariadenia a zákony. Ten ľudský faktor v osobe vodiča medzinárodnej nákladnej a osobnej dopravy a eliminovania s tým spojených rizík rieši práve dohoda AETR. Myslím si totiž, že hlavným účelom tejto dohody je zaistiť bezpečnosť nielen vodičov kamiónov a autobusov, ale všetkých účastníkov cestnej premávky, ktorí sa pohybujú po cestách. Pretože pri dodržiavaní pravidiel tohto dohovoru je znížené riziko, že unavený vodič spôsobí dopravnú nehodu, ktorej následky môžu byť a bohužiaľ aj bývajú katastrofálne, pretože štyridsať tonová masa, ktorá sa pohybuje nekontrolovateľným spôsobom môže narobiť riadnu paseku.

Občas sa stretávame s tým, že prepravca požaduje dodanie tovaru čo najrýchlejšie (najlepšie už včera), keď dopravca má eliminovať sklz vo výrobe a doručiť tovar  príjemcovi v dohodnutom termíne. Samozrejme každý dopravca sa snaží urobiť pre to maximum, nie vždy sa však predstava prepravcu dá aj skutočne realizovať cestným dopravným prostriedkom. Dobu trvania samotnej prepravy určujú tri parametre: vzdialenosť, rýchlosť pohybu dopravného prostriedku a doba vedenia a odpočinku vodiča alebo vodičov, ktorí sa na preprave podieľajú.

Dohoda AETR bola u nás prijatá v roku 1976 a publikovaná vo vyhláške  č. 108. Potom bola niekoľko krát novelizovaná a doplňovaná do dnešnej podoby.

Podľa tejto dohody je celkový čas vedenia vozidla medzi dvomi dennými odpočinkami maximálne 9 hodín a dva krát do týždňa je to 10 hodín, pri čom maximálna nepretržitá doba vedenia vozidla je 4,5 hodiny a po tom musí nasledovať bezpečnostná prestávka v trvaní 45 minút alebo denný odpočinok v trvaní 11 hodín, ktoré môžu byť v rámci 24 hodín rozdelené aj na 2-3 časti, ktorých aspoň jedna musí mať aspoň 9 hodín.

V rámci týždenného pracovného času môže vodič viesť vozidlo maximálne 56 hodín a potom musí nasledovať týždenný odpočinok v trvaní 45 hodín, ktorý môže byť skrátený na 36 alebo 24 hodín. Celková doba vedenia vozidla nesmie presiahnuť 90 hodín v období dvoch po sebe nasledujúcich týždňov.

Do roku 1995 sa na zaznamenávanie týchto časov používali osobné kontrolné knižky, ktoré nahradili analógové tachografy, kde na záznam uvedených skutočností boli používané tachografové krúžky a neskôr ich nahradili digitálne tachografy, kde sa na záznam používajú čipové karty vodičov.

Do doby prepravy samozrejme musíme ešte započítať prípadné štátne sviatky alebo soboty a nedele a s tým súvisiace zákazy jázd nákladných automobilov s celkovou hmotnosťou nad 7,5 t vo všetkých štátoch, cez ktoré vedie prepravná trasa. Výnimky, na ktoré sa zákaz jázd nevzťahuje sú: preprava rýchlo-skaziteľných potravín, preprava pohonných hmôt, preprava komodít v rámci sezónnych poľnohospodárskych prác a v prípade udelenia jednotlivých výnimiek.

Príklad na výpočet doby trvania prepravy z Madridu do Bratislavy na vzdialenosť 2435 km za predpokladu, že vozidlo sa bude pohybovať priemernou rýchlosťou 65 km/h a 1 vodič bude dodržiavať podmienky dohody AETR:

Čistá doba vedenia vozidla  vychádza na 37,5 hodiny. Ku tomu však musíme pripočítať 3 denné odpočinky v trvaní 33 hodín a 4 bezpečnostné prestávky v trvaní 3 hodín ako výsledná doba prepravy z Madridu do Bratislavy vychádza 73,5 hodiny v prípade, že do prepravy nebude zasahovať štátny sviatok, víkend so zákazom jazdy, nepredvídateľná udalosť so zastavením premávky alebo týždenný odpočinok vodiča. Vtedy by sa ten čas úmerne predĺžil.

utorok 8. októbra 2013

moje-skusenosti-v-medzinarodnej-preprave-tovarov: Ruské colné orgány zamedzili používanie karnetov T...

moje-skusenosti-v-medzinarodnej-preprave-tovarov: Ruské colné orgány zamedzili používanie karnetov T...: Podľa vyhlásenia IRU (Medzinárodná únia cestných dopravcov) Ruské federálne colné úrady presnejšie Ruská federálna colná služba (FCS RF) oz...

Ruské colné orgány zamedzili používanie karnetov TIR na ich území.

Podľa vyhlásenia IRU (Medzinárodná únia cestných dopravcov) Ruské federálne colné úrady presnejšie Ruská federálna colná služba (FCS RF) oznámila, že na sibírskych colných úradoch a colných úradoch ďalekého východu sa okrem karnetov TIR použijú ďalšie záručné opatrenia, konkrétne by sa to malo týkať týchto oblastí a im podliehajúcim colným úradom: Bashkortostan, Nizhegorodskaya, Orenburg, Perm, Samara, Saratov, Tatarstan, Ulyanovsk a naposledy rozšírené aj o oblasť Privolzskaya Operativnaya. Na ostatnom území Ruska by mal systém TIR fungovať ako doposiaľ.

Toto je v rozpore so skutočnosťou, že FCS RF vypovedala zmluvu s národným záručným združením v Rusku ide o Združenie dopravcov medzinárodnej cestnej dopravy v Rusku (ASMAP) ku 1.12.2013. Bez tejto zmluvy nemôže fungovať systém TIR na celom území Ruska. Dôvodom zrušenia majú byť údajne niekoľko miliónové pohľadávky voči ASMAP. Tento jednostranný postup, ktorý nebol konzultovaný s partnermi dohovoru TIR, ani s orgánmi OSN, je v rozpore s platným dohovorom TIR a medzinárodným právom. Vedú sa o tejto záležitosti rôzne diskusie, dúfajme však, že výsledkom týchto diskusií bude obnovenie fungovania systému TIR na Ruskom území. Inak by mohol byť obmedzený alebo úplne zastavený obchod medzi Ruskom a ostatnými štátmi.

Aktualizácia informácie 12.11.2013
Podľa informácií zverejnených na portáli Ministerstva zahraničných vecí SR sa nedospelo k žiadnej dohode a FCS RF potvrdila, že 1.12.2013 ukončí proces vypovedania dohody medzi FCS RF a márodným zdužením ASMAP o vydávaní a používaní TIR Karnetov , čo znamená , že k 1.12.2013 na celom území RF vstúpi do platnosti nariadenie FCS RF zo 14.10.2013 O prijatí opatrení na zabezpečenie colného tranzitu tovarov a osobitnom poistení tranzitných tovarov na území RF

Zastupiteľský úrad v Moskve vidí ako najschodnejšiu cestu zabezpečenia poistenia tovaru v tranzite v RF prostredníctvom certifikovaných spoločností (v tzv. systéme poručníctva, zrejme niečo podobné ako u nás v minulosti používané colné sprievodky), kde sú zaradené nasledovné spoločnosti:  ООО «Страховая компания Арсеналъ», ООО «Адал», ФГУП «Ростэк», ООО «Таможенная карта», ООО «Мультисервисные платежные системы» Tieto spoločnosti by mali v plnej miere zabezpečovať tieto služby na hraničných prechodoch. 
Web stránky niektorých spoločností:
http://www.payhd.ru/multiservisnaya-platejnaya-sistema/o-kompanii.htm,
http://www.customscard.ru/,
http://www.rosteck.ru/nashi_uslugi/transit/tarif/,
http://www.rostekbr.ru/14sept.php
http://www.rostekbr.ru/index.php

štvrtok 3. októbra 2013

moje-skusenosti-v-medzinarodnej-preprave-tovarov: Ecotax vo Francúzsku - nová vlna zvyšovania nákla...

moje-skusenosti-v-medzinarodnej-preprave-tovarov: Ecotax vo Francúzsku - nová vlna zvyšovania nákla...: Ecotax vo Francúzsku - nová vlna  zvyšovania nákladov cestných dopravcov a zdražovania sa začala. Na základe rozhodnutia "Grenelle...

Ecotax vo Francúzsku - nová vlna zvyšovania nákladov cestných dopravcov a zdražovania sa začala.

Ecotax vo Francúzsku - nová vlna  zvyšovania nákladov cestných dopravcov a zdražovania sa začala.

Na základe rozhodnutia "Grenelle de l'environnement" publikovaného ako "Loi Grenelle I" datovaného ešte z 3. augusta 2009 sa mala vo Francúzsku od 1. októbra  2013 začať uplatňovať ekologická daň - eko-tax. Jedinou pozitívnou správou na tom je to, že účinnosť tohto opatrenia sa presunula na začiatok roku 2014.  Bude sa to týkať všetkých vozidiel kategórie N2 a N3 nad 3,5 t a výška tejto dane je závislá od prejdenej vzdialenosti, v priemere sa to pohybuje v rozmedzí od 0,068 do 0,168 € za kilometer na spoplatnenej sieti a bude tiež závisieť od ďalších parametrov. Od zaradenia vozidla v emisnej triede EURO 0až 6, počtu náprav a trasy vozidla, pretože niektoré oblasti Francúzska budú mať daňovú úľavu (25-50%). Tento poplatok sa týka zhruba 15000 km ciest vo Francúzsku, okrem niekoľkých výnimiek zahŕňajúce rýchlostné cesty a cesty 1. triedy a niektoré cesty 2. triedy. Všetky vozidlá musia byť pre tento účel vybavené OBU jednotkou, ktorá na základe GPS bude zaznamenávať prechod cez tarifný bod, ktorý je umiestnený v strede medzi dvomi výjazdmi každej zo 4100 sekcií, ktoré sú dlhé zväčša 2-5 km.
Toľko veľmi stručné fakty, teraz sa poďme pozrieť na to čo to bude mať za následok v blízkej aj tej vzdialenejšej budúcnosti.

Myslím si, že toto je po zdražovaní nafty, hromadnom spoplatnení diaľničných úsekov a ostatných ciest, len začiatok novej vlny zvyšovania nákladov cestných dopravcov, ktorí budú musieť tieto zvýšené náklady premietnuť do ceny za svoje služby, ktoré sa v konečnom dôsledku premietnu do ceny za tovar pre spotrebiteľov, čiže to nakoniec zaplatíme my všetci.

Myslím si, že v krátkom čase bude táto daň zavedená aj v ostatných štátoch Európy. Môže to mať aj ďalšie dôsledky, napríklad také, že konkurencieschopnosť Francúzskych a neskôr aj Európskych firiem sa zhorší a tak sa budú snažiť svoje náklady na produkciu a distribúciu znížiť a produkčné závody presťahovať mimo Francúzska do iných štátov Európy alebo neskôr dokonca mimo Európu. Tak sa bude už takmer všetko vyrábať v Číne alebo Indii. 

pondelok 25. marca 2013

Elektronické nákladné listy e-CMR


Podľa informácií z časopisu Kilometer, sa vo februári toho roku zástupca ČESMAD Slovakia Mgr. Juraj Kindl zúčastnil zasadnutia Právnej komisie IRU v Ženeve, kde sa zaoberali okrem iného aj Všeobecnými podmienkami IRU pre medzinárodnú cestnú dopravu tovaru, ktoré sú v rôznych jazykoch prístupné na web-stránke IRU: http://www.iru.org. Zaoberali sa tiež multimodálnou dopravou, ale hlavne rozoberali Elektronický nákladný list, o čom vás chcem informovať:
Používanie elektronického nákladného listu (e-CMR) podľa dodatkovému protokolu k Dohovoru CMR. e-CMR je zjednodušená - elektronicky uzatvorená prepravná zmluva na podklade elektronického nákladného listu. e-CMR, ktorý by mal byť teoreticky rovnako hodnoverný ako papierový nákladný list.
e-CMR sa používa zatiaľ zriedkavo, a to hneď z viacerých dôvodov. Rozhodujúcim dôvodom je, že dodatkový protokol k Dohovoru CMR prijalo do svojho národného právneho poriadku zatiaľ iba 7 štátov: Holandsko, Švajčiarsko, Španielsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Česká republika. Najčastejšie využívanie e-CMR je zatiaľ najmä na území štátov Beneluxu. V Dánsku bežne používa e-CMR koncern DSV. Tradičným kritikom e-CMR je okrem iného aj Nemecko.

Ďalším dôvodom obmedzeného používania je takmer neexistujúca vhodná infraštruktúra zariadení na používanie e-CMR (nielen u podnikateľov, ale aj u štátnych orgánov), a to najmä z finančného pohľadu. Takto bola prezentovaná aj situáciu na Slovensku. Vo veľkej väčšine krajín nie je dnes priestor na tvorbu ďalších nákladov na dopravnom trhu.
Dôvodmi na nepoužívanie e-CMR sú aj nemožnosť zásahu do jeho obsahu, napr. pri vykonávaní výhrad vodičom, ďalej nedostatočný a kedykoľvek možný prístup k obsahu e-CMR, ako aj samotné vykonanie elektronického podpisu z medzinárodného pohľadu.
Do budúcnosti sa skôr predpokladá, že iniciatíva na zavedenie e-CMR v praxi, potom ako nepochodila pri ratifikácii dodatkového protokolu k Dohovoru CMR väčšinou štátov, sa bude skôr uberať smerom, kde najväčšie logistické spoločnosti, ako aj obratovo najväčší príjemcovia zásielok, napr. supermarkety a pod., by postupne začali vyžadovať pri prepravách používanie e-CMR. Tento predpoklad prípadného preferovania e-CMR u týchto subjektov vyplýva z toho, že už aj v súčasnej dobe "dematerializujú" postupne čoraz viac administratívnych procesov.
Túto tendenciu a zároveň prvú lastovičku z používania e-CMR popisuje informácia prevzatá z informačného portálu eulog.sk
METRO Cash & Carry SR sa stalo prvou spoločnosťou na Slovensku, ktorá využíva pre príjem tovaru od dodávateľov elektronické dodacie listy e-CMR vo formáte EDI doplnené identifikáciou paliet cez SSCC kódy. V rámci pilotného projektu zaviedla túto komunikáciu s firmou Henkel, ktorá bola i v Českej republike prvým takto komunikujúcim dodávateľom. Odborným garantom realizácie sa stal EDI provider a konsolidátor CCV Informačné systémy.
Pomôcť k vytvoreniu jednotnej infraštruktúry pre e-CMR, avšak zatiaľ iba na báze internetového rozhrania, uvažuje a ponúka IRU aj prostredníctvom aplikácií TIR-EPD a SafeTIR týkajúcich sa colného režimu TIR. Práve tieto aplikácie obsahujú okrem iných aj práve údaje uvedené v nákladnom liste, a vytvárajú tak pomocou nadstavby týchto aplikácii potenciál pre možné, hoci postupné a dobrovoľné, univerzálne používanie e-CMR.